O značce Sterillium | Dezinfekce HARTMANN

Značka Sterillium®

Sterillium® – číslo 1 na trhu

První láhev přípravku Sterillium® opustila výrobní závod BODE Chemie v Hamburku-Stellingenu 4. června 1965. V ten den nikdo nemohl tušit, že v krátkém čase dosáhne triumfálního úspěchu a že se jeho název stane synonymem pro dezinfekci rukou.

Naše technologické prvenství v oblasti hygieny rukou jsme využili k vyvinutí řady náročných produktů: od klasického přípravku Sterillium® přes bezbarvou a neparfemovanou variantu Sterillium® classic pure a široce účinné Sterillium® med až po extrémně účinný a plně virucidní Sterillium® Virugard.  

Sterillium - ilustrační fotografie

Příběh vynikajícího přípravku

Na začátku 60. let 20. století prošla medicína – zejména kardiochirurgie – zatěžkávací zkouškou. S kardiostimulátory a první transplantací srdce přišel rychlý rozvoj tohoto oboru. Hygienické podmínky však přitom nedosahovaly požadované úrovně: nozokomiální patogeny rezistentní k antibiotikům a infekce v místě chirurgického výkonu dominovaly denní klinické praxi a vrhaly stín na inovativní chirurgické metody.

Na odděleních v nemocnici zdravotníci dokonce vynechávali nepohodlné mytí rukou, protože je zdržovalo od práce. Jako alternativa byly před každým pokojem umístěny nádoby naplněné formaldehydovým roztokem, ve kterém si před ošetřením pacienta personál myl ruce.

Dr. Peter Kalmár, kardiochirurg z Univerzitního medicínského centra v Hamburku-Eppendorfu (UKE), provedl ze zvědavosti mikrobiologický rozbor tohoto použitého roztoku. Výsledek byl ohromující: roztok obsahoval nepočitatelné množství patogenních bakteriálních kmenů. Obrovská hrozba pro pacienty a personál.

Kalmár z každodenní praxe věděl, jaké požadavky by nový dezinfekční přípravek na ruce měl splňovat: rychlý účinek, dlouhotrvající a široké spektrum účinku proti kůži vlastním i cizím patogenům a příjemný k pokožce.

K uskutečnění své představy se tento lékař obrátil na odborníky z Bacillolfabrik Dr. Bode & Co. v Hamburku, se kterými již nemocnice dříve úspěšně spolupracovala.. A tak vědci z Dr. Bode & Co. a lékaři z UKE začali rozsáhlý výzkum k nalezení vhodného přípravku.

Již brzy bylo zřejmé, že nezbytné spektrum účinnosti a netoxické účinky na lidské tělo zajistí pouze alkohol. Problém však představoval jeho kožně-iritační potenciál. Aby se zabránilo vzniku poškození kůže, přidali experti z Dr. Bode & Co. do přípravku vyživující látky a zvláčňující substance.

Zrodilo se Sterillium®. Po obsáhlém bakteriologickém testování byl první prodávaný alkoholový dezinfekční přípravek na ruce autorizován pro praktické použití. Na začátku léta 1965 byla v Bacillolfabrik Dr. Bode & Co. vyrobena první šarže přípravku Sterillium®. Vedle širokého spektra účinnosti a výbornou snášenlivostí s pokožkou uspěl nový výrobek také tím, že se mohl používat nezávisle na umyvadle.